Liliowy Karb

Liliowy Karb (Gaborowa Przełęcz Wyżnia, 1959 m n.p.m) jest to niewielka przełęcz w głównej grani Tatr między Siwym Zwornikiem a Liliowymi Turniami. Jest częścią grani między Starorobociańskim Wierchem a Błyszczem w Tatrach Zachodnich oraz granica polsko-słowacka. Przełęcz stworzony jest ze skał krystalicznych. Ma stosunkowo łagodne zbocza porośnięte małą murawą z sitem skuciną. Od strony polskiej wznosi się ponad. wznosi się nad Doliną Pyszniańską (górne odgałęzienie Doliny Kościeliskiej), od słowackiej strony nad Doliną Gaborową. Miejsce jest nieco mylne orientacyjnie.

szlak turystyczny czerwony – czerwony szlak prowadzący główną granią ze Starorobociańskiego Wierchu przez Gaborową Przełęcz Niżnią na Liliowy Karb, a stąd przez Liliowe Turnie, Banistą Przełęcz i Błyszcz do Pyszniańskiej Przełęczy. Odcinek udostępniony dla turystów tylko w okresie od 15 VI do 1 XI.

  • Czas przejścia ze Starorobociańskiego Wierchu na Liliowy Karb: 25 min, ↑ 35 min
  • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Błyszcz: 45 min, ↓ 30 min

szlak turystyczny zielony – zielony szlak z Iwaniackiej Przełęczy grzbietem Ornaku przez Siwą Przełęcz i Siwe Turnie na Liliowy Karb, stąd dalej po stronie słowackiej (ten odcinek udostępniony dla turystów tylko w okresie od 15 VI do 1 XI) do Doliny Gaborowej.

  • Czas przejścia z Siwej Przełęczy na Liliowy Karb: 20 min, ↓ 15 min
  • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Polanę pod Klinem: 1:10 h, ↑ 1:40 h

W starszych przewodnikach i na dawnych mapach nazywana ona była Raczkową Przełęczą. Słowacy zaś nazwą tą określali Starorobociańską Przełęcz między Starorobociańskim Wierchem i Kończystym Wierchem (słow. Račkovo sedlo). Nazwa Raczkowa Przełęcz nie jest prawidłowa. W celu uniknięcia nieporozumień, zamieniono nazwę na Liliowy Karb. Na niektórych mapach nazwa pozostała Gaborową Przełęczą Wyżnią, dla odróżnienia od Gaborowej Przełęczy Niżniej między Siwym Zwornikiem a Starorobociańskim Wierchem. Na większości map opisywana przełęcz nazywana jest Liliowym Karbem i jest to nazwa, która nie wprowadza nieporozumień.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More

Zostaw komentarz